۲۲ اسفند ۱۳۸۹
شماره:197
مرگ یک هنرپیشه…

خوشبختانه این روزها شکل جدیدی از بازی را در سینما می بینیم؛ شکل جدیدی از بازی های خلق شده توسط بازیگران. یعنی

بعضی از هنرپیشه ها از جسم و جان خویش مایه می گذراند و بازی های نویی را به وجود می آورند و این همان آفرینش هنری یا خلق یک کاراکتر جدید است؛ کاراکتری متمایز و دور ازشخصیت واقعی بازیگر.

باید در نظر داشت که خلق کاراکتر بسیار دشوار می باشد و کمتر کسی در دنیای نمایش توان آن را داراست.

هنرپیشه پس از آشنایی با نقش، قالب های حسی کاراکتر مورد نظر را در روح و جسم خویش اندازه گیری و آن گاه همان حس را با نگاه خود هماهنگ و چهره ای جدید را خلق می کند که سرانجام آدمی دیگر زاییده می شود.

خوشبختانه در چند سال اخیر یک رنسانس هنری در عرصه بازیگری سینما و تئاتر ایران در حال رخ دادن است و این به آن معناست که هنرمندان جوان این عرصه نگاهشان بسیار متفاوت با نسل گذشته است. این تحول ابتدا در تئاتر به وجود آمد، تعدادی از بازیگران در نمایش ها شکل دیگری از بازی را ارائه دادند وکم کم این تحول را به پرده نقره ای سینما نیز کشاندند.

در ۲۹ جشنواره فیلم فجر شاهد بازی حیرت انگیز هنرپیشه های جوانی بودیم که نقش های ماندگاری را از خود به یادگار گذاشتند و بیننده را با فضاهایی نو آشنا نمودند؛ فضاهایی که در گذشته کمتر شاهد بودیم.

«شهاب حسینی، محسن تنابنده، نگار جواهریان، حامد بهداد، پانته آ بهرام، لیلا حاتمی، حسن معجونی» و خلاصه خیلی از چهره های جوان، پنجره جدیدی از هنر بازیگری را به روی همگان گشودند که به راستی تحسین برانگیز و قابل ستایش است.

شناخت لنزهای دوربین، نوع نگاه، شیوه حرکت، بیان دیالوگ وحس گیری روان؛ همه و همه سبب می شوند تا تماشاگر بدون واسطه دوربین، هنرپیشه را در کنار خود ببیند و درگیر صحنه به صحنه فیلم شود و این مهم یعنی موفقیت هنرپیشه در خلق کاراکتر فیلم نامه.

وقتی بازی های استاد «مهدی هاشمی» را در چند فیلم اخیرش به تماشا می نشینیم؛ تفاوت نگاه، حرکت و… را به وضوح می‌بینیم. استفاده از واژه «استاد» که متاسفانه این روزها سَردستی خرج می شود کمترین بهایی است که می توان به هاشمی داد.

این که او هرگز خود را تکرار نمی کند و در بسیاری از کارهای سینمایی و تلویزیونی بعد متفاوتی از بازیگری اش را به رخ می کشد نشان دهنده آن است که برای خلق هر بازی رنجی شبانه روزی و مداوم را متحمل می شود و خوشبختانه امروز جوانان بیشماری با عمق و بینش گسترده در هنر بازیگری، ادامه دهنده راه هاشمی هاهستند.

در گذشته بسیار می شنیدیم که فلان بازیگر خود را تکرار می کند و حرف تازه ای برای گفتن ندارد اما امروز دیگر کمتر شاهد چنین مسائلی هستیم که این خود اتفاق خجسته ای در عرصه تئاتر و سینمای کشور است. هنرپیشه های تلویزیون نیز با حضور گزیده و انتخاب نقش های مناسب با توان خویش می توانند جایگاه بازیگری خویش را ارتقا دهند.

مدام دیده شدن آفت بزرگ بازیگری است و حضور همزمان در سینما، تلویزیون و تئاتر فرصت خلق و آفرینش هنری فرد را تباه می سازد و این یعنی مرگ و نابودی یک هنرپیشه…

 نظرات بینندگان:

anis گفته:

این را برای شما فرستادم تا هنرمندان متعهد کشورمان که گمنام هستند را بشناسید
فریدون حسن
شنیدن صدای اذان آن هم از زبان یک چهره آشنا در حالی که این روزها چنین چیزی در کوچه بن بست‌های ذهنت هم نمی‌گنجد بسیار شیرین و دلچسب است.
این درست که در کشوری اسلامی و شیعه زندگی می‌کنیم و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و اعتقادات راسخ مردمی هر روز طنین خوش‌الحان اذان به گوش مردم کوچه و بازار می‌رسد اما شنیدن این صدا در روزهایی که عادت کرده‌ایم به دیدن و شنیدن اخبار مختلف از دستگیری بازیگران سینما، ستاره‌های فوتبال در انواع و اقسام پارتی‌ها و مجالس آنچنانی، از زبان یکی از همین ستاره‌ها جای شکر دارد، شکر بابت اینکه می‌توان هم معروف بود و هم خاکی، هم ستاره بود هم مردمی و هم بی‌نیاز بود از مال دنیا و محتاج به درگاه باعظمت حضرت کریم که همه محتاج آنیم اما خب برخی اینگونه نمی‌اندیشند.
حسین یاری یکی از ستاره‌های سینمای ایران است که بعید است تا مدت‌ها خاطره‌ای که از او در شامگاه‌ یک‌شنبه شب در ذهنم نقش بست را فراموش کنم، درست که به عنوان یک ورزشی‌نویس طبیعتاً باید از ورزش بنویسم اما کار ستودنی را باید ستود چه به قلم ورزشی و چه در نگاه هنری، پس با کسب اجازه از بزرگان عرصه هنر و البته همکاران گروه فرهنگی روزنامه می‌خواهیم بعد از مدت‌ها از یک ستاره بگوئیم، ستاره‌ای که بر حسب اتفاق بچه محلمان هم درآمد.
یک‌شنبه شب باز هم متوجه شدم اگر خوب نگاه کنی هستند آدم‌هایی که اصل خود را فراموش نمی‌کنند، هستند ستارگانی که یادشان نمی‌رود از کجا آمده‌اند و باید چگونه باشند و چگونه رفتار کنند تا محبوب دل مردم کوچه و بازار باشند. یک‌شنبه شب کسی دور یاری را نگرفت و کسی هم به دنبال امضا گرفتن از ستاره سینمای کشور نبود، درست بر خلاف فوتبالیست‌ها و عده‌ای دیگر در همین سینما. یاری ساده آمد و ساده هم رفت و من خوشحال بودم از این سادگی و دوری از تکبر، تکبری که این روزها بیداد می‌کند در میان ستارگان ورزشی و هنری ایران.
این سادگی و حضور در میان مردم و تعلق خاطر به مسجد و دیانت حتی اگر برای یکبار هم باشد، که نیست را ارج می‌نهیم، امروز پس از مدت‌ها از ف ک و ع، ‌ا و ش و هزار و یک حروف دیگر برای پنها‌نکاری، حاشیه و فساد ستارگان استفاده نمی‌کنیم که فردا همه به دنبال گزینه‌هایی در نظرمان باشند. امروز با افتخار عنوان می‌کنیم که حسین یاری را دیده‌ایم در مسجد محلمان در حال سر دادن اذان و اقامه‌ نماز در میان مردم عادی کوچه و بازار، در شام غریبان حضرت‌ فاطمه زهرا(س). او را به طور حتم باز هم خواهیم دید، چنان که بنا به گفته اهالی مسجد، قبلاً هم آمده بود و امیدواریم که الگویی مناسب باشد برای نسل جوانی که این روزها تشنه چنین رفتارهایی است.
انتهای خبر / پایگاه اطلاع رسانی جوان / کد خبر ۳۵۱۲۲۷


1400 گفته:

فراموش مباد؛ در آیینه ای که آیندگان، به صافی و زلالی اش، سوگند خواهند خورد

مبارک باد هر روز تاریخ، به نامت

خوشا تلاشت که خداوند، پاس می داردش . . .

*******************************
روز خبر نگار بر شما مبارک
[گل][گل][گل]


ندا گفته:

سلام.طاعاتتون مقبول.
من و دوستام اولین برنامه ی رادیویی خودمون رو در وبلاگمون قرار دادیم.دعوت میکنم بیاین بشنوید و ما رو از نظراتتون بهره مند کنید.

ضمنا رادیوی ما از دوستان علاقه مند به کار رادیو هم دعوت به همکاری میکنه.www.radiosedayema.blogfa.com


لیلا گفته:

به نظرم نگارجواهریان سعی میکنه ادای فراهانی رو دربیاره
هانیه توسلی هم جزئ بازیگران صاحب سبک وشیوه خاص خودشه


لیلا گفته:

خوشحال میشم به من سر بزنید


اسماعیل محمدنژاد گفته:

بنام زیبا خدای بی همتا

با سلام و درود به مرد خوش صدای رادیو

با این قسمت از حرفهاتون که فرمودید بازیهای جدیدی می بینیم موافقم اما بازی خوب بازیگران مستلزم یک فیلنامه ی خوب و کارگردانی خیلی بهتر هستش.
این روزها فیلم ها به واقع اون کیفیت لازم رو ندارن.به شخصه با وجود اینکه فقط ۲۳ سالمه بارها و بارها فیلم شاید وقتی دیگر رو دیدم و هر بار که نگاه میکنم بازم لذت میبرم.بازی داریوش فرهنگ و سوسن تسلیمی تو این فیلم فوق العاده است.اینکه میگم بارها نه که هر روز اما حداقل ۵-۶ بار دیدم این فیلمو.تازه این فیلم اگه اشتباه نکنم هم سن خودمه.تولید ۶۷-۶۸ باید باشه.
این روزا چنین فیلمی نمی بینیم تو سینما.

در مورد بخش پایانی کاملا مخالفم!
اینکه هنرپیشه دیده بشه تموم میشه اشتباست.کی از دیدن سکانس های حتی تکراری از پرویز پرستویی و زنده یاد شکیبایی خسته میشه؟ بازیگر اگر بازیگر باشه خودش هر بار یه نفر دیگه رو متولد میکنه و باز یه حس جدید و یه نگاه جدید.و هر چه با تجربه تر بشه بازم جا داره برای بازی های متفاوت تر.چرا نباید از هنر هنرپیشه ای استفاده کنیم و بعد که رفت حسرت بخوریم که زود رفت.کاش آثار بیشتری ازش داشتیم….


sara.e گفته:

سلام اقای دوستی عزیز من از صحبت های شما لذت بردم وبا صحبت هاتون موافقم اما فراموش نکنیم این روزها فیلم هاو بازیگرهایی زیادی هم هستند که فقط با ابروی سینمای ایران بازی می کنن .ما فیلم ها و بازیگران برتر رو تشویق می کنیم اما چه کسی باید به فکر فیلم هایی با کیفیت پایین باشه؟ راسته که دست که زیاد بشه بازی خراب میشه ….


میثم حکمت شعار گفته:

با سلام و عرض ادب
لطفا پست الکترونیک خود را بررسی بفرمایید


سمیرا گفته:

سلام
با اجازه لینکتون کردم در وب خودم
اجراهاتون زیباست و به دل میشینه
فقط یه انتقاد کوچولو با اجازه :
بعضی موقع ها در مورد بعضی موضوعات خیلی توضیح می دید مخصوصا در کافه رادیو
امیدوارم ناراحت نشید
ممنون


بهنام یدالهی گفته:

سلام جناب مهران دوستی
من زمانی از رادیو اجرای شاهنامه را از شما گوش می دادم
اما بعد از مدتی برنامه شما متوقف شد.
می خوام بدونم آیا اثری کامل از شما به صورت صوتی که کل شاهنامه رو اجرا کرده باشید یا بخشی از اون را ، هست؟ اگه نیست پیشنهاد می کنم اثری اینچنینی رو اجرا کنید.


مهشید گفته:

چرا این قدر پول کلاساتون زیاده من چه جور ی شرکت کنم


مینا کریمی گفته:

سلام
شهریه کلاساتون خیلی زیاده.فقط بچه های پولدارمیتونن بیان کلاستون


عموغلی گفته:

چرا مطلب جدید نمیزاری مهران؟
سلام خوبی
با تشکر


شهاب مبینی گفته:

سلام به شما و وب سایت خوبتون
این آدرس وبلاگ رضا مقسمی، گوینده شبکه خبر هست برای لینک در پیوندها…
http://www.rezamoghassemi.blogfa.com

پیروز و سربلند باشید.


مهدی صفوت گفته:

سلام
مهران عزیز همیشه دوست داشتنی. فکر و ایده های زیبای تو قابل ستایشه


سهیلارحمانی گفته:

سلام من کاملا باهاتون موافقم وبازی خوبی این هنرمندان بخصوص درفیلم های اخیرشون دوست دارم .

باتشکر


مرضیه گفته:

مرحوم دلدار گلچین روحشون شاد :(


مجتبی گفته:

از کودکی صدایتان را می شنوم …صدایی دلنشین …همراه با محبت…جنس صدایی خاص….نشنیدم از هیچ گوینده رادیویی تا کنون…همچنین تاثیرگذار…..همیشه شما رو جستجو می کردم در رادیو … دوست داشتم ببینمتان یکبار در تلویزیون دیدم… ….همه را بخاطر دارم ….راز شما چیست؟ چرا اینقدر دوست داشتنی هستی برادر؟امیدوارم همیشه موفق باشید.


ناشناس گفته:


حسن زاده گفته:

مهران عزیز افسوس که دیگر …………….ارسال نظر