۱۶ مرداد ۱۳۸۹
شماره:16
باید ها و نبایدهای گویندگی

گویندگی در یک تعریف ساده، حرف زدن، انتقال فکر یا منظوری نهفته در یک مطلب، به شیوه­ای زیبا و درست به مخاطب است .

گوینده خوب علاوه بر داشتن صدا و بیانی زیبا و بدون عیب ( از لحاظ تلفظ حروف، لحن و لهجه) باید سواد کافی داشته باشد .

گوینده خوب باید خوب بشنود، خوب ببیند و عملی را که انجام می­دهد در مغز کنترل و در زبان پخش کند.

یک گوینده باید قدرت برقراری ارتباط داشته باشد. دارای قدرت انتقال فکر و احساس باشد و بتواند شخصیت خود را منعکس کند.

اولین قدم در کار گویندگی خبر، درک و فهم خبر است .

خودکار شدن فکر:

گوینده باید فکر خود را خودکار کند. فکر در حالت عادی صحبت کردن، خودکار است ولی موقع اجرای گویندگی اینچنین نیست و گوینده باید برای اینکار، مطلبی را سریع بخواند و یکدفعه توقف کند و درباره آن فکر نماید و ببیند موضوع چه بوده است، بعد دوباره مطلب را بخواند و این بار فکر کند تا چه حد از مطلب را درک کرده است، اینکار را مرتب تکرار کند تا تمام مطلب را  بفهمد و با وقت گیری و کم کردن تعداد دفعات سعی کند به نتیجه مطلوب برسد.

اینجا سرعت نیز نقش متفاوتی دارد، خبرها از روی متن خوانده می شود و به دلخواه گوینده سرعتش تعیین نمی شود. این یک قانون است. برای سرعت ادای کلمات ” بیش از صد کلمه فارسی در یک دقیقه ”  و گرنه سرعتی مناسب نخواهد داشت .

یک گوینده عادی ۸۰ تا ۹۰ کلمه در دقیقه باید بتواند حرف بزند و گوینده خوب کسی است که بتواند تا دویست کلمه در دقیقه صحبت کند بدون اینکه نقصی درگفتار یا کلمات او پیش بیاید.

این میزان سرعت برای خواندن ، هم کشش لازم برای خواندن خبر را ایجاد می­کند و هم به نحوی است که مطالب به راحتی شنیده و درک می­شود.

به هنگام خواندن خبر احتمال غلط خوانی و یا تپق زدن برای گوینده وجود دارد، بنابراین بهترین روش متداول، اعتراف صادقانه به آن است .

گوینــده خبر می بایست در حین گویندگی واژه­ها و مفاهیمی را که دارای بار خبری بیشتری هستند، ” برجسته تر” کند.

لحن متناسب با محتوا و فراز و نشیب ها و همچنین مکث و عطف و تاکیدها بیشتر از آنچه که گوینده پخش (تولید) رعایت میکند باید توسط گوینده خبر رعایت شود.

” برجسته خوانی” در هر متنی (خبری یا غیر خبری ) از شرایط و ویژگی های یک گوینده خوب است . در هر متن خبری حداقل یک مفهوم مهمتر و برجسته تر است .

لحن در خبر عامل تعیین کننده­ای است. این لحن و آهنگ مناسب گوینده است که مخاطب را به شنیدن خبر ترغیب می کند. لحن یا همان شیوه گفتار باید متناسب با بخش خبری یا مخاطبان و موضوع خبر باشد و گوینده خوب خبر آن است که ” با حفظ شان خبر “   بتواند   ” شیوه گفتار مناسبی” داشته باشد. گوینده باید صدا و لحن خود را با متن و مفهوم خبر هماهنگ کند.

یکی از اهداف گویندگی در رسانه، ایجاد تغییر است. تغییر در فکر مخاطب و بدون آمادگی نمی توان به چنین هدفی نایل شد.

من من کردن، تردید در گفتار ، مکث های نابجا و طولانی، طرح مطالب غلط و گمراه کننده، اشتباه در انتخاب مفاهیم و کلمات، بدنبال کلمه گشتن، از جمله مواردی است که اعتبار گوینده را به سادگی خدشه دار می­کند.

معنی در پیام نیست در ذهن مخاطب است و وظیفه گوینده پیوند پیام با ذهن مخاطب است به گونه­ای که پیام در ذهن او متناسب با نظر فرستنده، معنی شود.

نویسنده : مبین بهرازفر

 نظرات بینندگان:

آبجی ساحله رادیویی ها گفته:

عالی عالی عالی


فاطمه گفته:

سلام شب شما بخیر خوب بود .پیشنهاد شما برای تقویت فن بیات چیه؟


مهسا گفته:

با سلام و تشکر از زحمات شما وهمکاران عزیزتان من کلاس گویندگی میروم اما استاد ما همیشه انتقاد میکند از همه واین باعث شده روحیه ما پایین بیاید میخواستم از اقای دوستی کمک بگیرم مرا راهنمایی کنند و یا کتابهایی معرفی کنند من اهل ارومیه هستم اگر برایم ایمیل بزنید خوشحال میشوم


مهسا گفته:

من کلاس گویندگی میروم روحیه ندارم احساس میکنم صدام بد هست چه کار کنم


طاهری احمد گفته:

منم فوق العاده به گویندگی علاقه دارم ولی هنوز موقعیت خوبی واسه کسب تجربه واسم بوجود نیومده …
مرسی از مهران عزیز


زهرا گفته:

قضیه چیه که این همه علاقمند و ادمای فعالی وجود داره که میرن کلاس بعد اخر سر هیچ کدومشون هیچی نمیشنو هیچ تضمینی ام وجود نداره که به یه جایی معرفی شنو اون پولایی که خرج کردن هدر نره.ظلم دیگه.ادم پیش خودش میگه کلاس برمو کلی کارای دیگه بکنم بعدشم خدافظ.همش به پاااااااااااارتی داشتن.


niknam گفته:

به نام خدا
سلام آقای دوستی ،دیروز که رفته بودم کلاس فن بیان صدای شما رو گذاشتن وما کلی لذت بردیم اما به من گفتن صدات کمه یعنی زیره به نظر شما هر صدا ی زیری باید بم شه یا خود صدای زیرم به درد کارهای دیگه می خوره


ابراهیم محمدنژاد گفته:

سلام آقای دوستی.
من یک نابینا هستم. خیلی هم به کار گویندگی علاقه دارم.
در تبریز که به کلاس میروم در دوره مقدماتی کلاس آنقدر موفق بودم که استادم پیشنهاد داد که اگر من آمادگیش را داشته باشم با معاونت صدا صحبت کند تا من کم کم کار را با برنامه های تولیدی شروع کنم.
شاید بپرسید که چرا اینها را گفتم..
گفتم تا بگویم این که میگویید گوینده باید حتمً ببیند را به طور کامل نقض میکنم.
دلم میخواهد از شما جوابی دریافت کنم.
البته میدانم شما برای ماهایی که تازه کاریم وقت ندارید و شاید به حرفهای من قاه قاه بخندید.


زیاری گفته:

سلام دوست عزیز. مطالب بسیا زیبایی نوشتید. خوشحال میشم به وب سایت من هم سری بزنید.


fateme.seyedmoosavi گفته:

سلامــ استاد خوبمـ
ممنون از مطلبتون…
با اجازه با ذکر منبع باز نشر میکنم…
یاعلــــیارسال نظر